Powrót do serwisu

Pomocy!!! Dymienie pieca sterownik Perfect Z

Dyskusje na temat sterownika Perfekt i problemów z nim związanych

Pomocy!!! Dymienie pieca sterownik Perfect Z

Postprzez RysiekP w Czw Sty 08, 2009 12:03 pm

Witam wszystkich serdecznie i Pozdrawiam Noworocznie!
Tworzę nowy temat poniewarz nie wiedziałem gdzie zamieścić moje problemy. Mam nadzieję że ktoś tu szybko zajrzy za co z góry dziękuję!!
Sprawiłem sobie piec KP15 we wrześniu 2008 (niestety wraz z kłopotami). Od początku były problemy z zawleczkami i dopiero wizyta serwisanta wraz z wymianą ślimaka jak na razie zakończyła ten problem (mam nadzieję że na amen). Ale pojawił się inny proble przez co “żyję w strachu” - o zdrowie mojej rodziny i wygląd domu.
1)Już kilkakrotnie doszło do ZADYMIENIA domu. Nie wiem co może być przyczyną, kombinowałe z różnymi ustawieniami i nic to na razie nie dało. Piec osiąga zadaną temperaturę 63 na piecu (moc 50-60, podawanie 4-3 s, powietrze 80%, min pow -20 max -45.
Objawy są następujące: piec ustawia sobie czas podawania co 40-50s przy dmuchawie ok 30-40 mimo wysokiej temp na piecu 62,4 - aż do 63,7 nadal podaje węgiel co w konsekwencji powoduje zasypanie komory spalania i dymienie nie tylko w palniku ale również z podajnika i rurą która doprowadza ciepłe powietrze do niego. Zdarza się również że tą rur przedostają się płomienie z palnika - boję się że się w końcu przetopi i ogeń pójdzie na kotłownię lub też zapali się węgiel w podajniku. W konsekwencji mimo ciągłego ładowania następuje wygaszanie i spadek temp na piecu.Na forum przeczytałem że przyczyną dymienia może być na przykład popiół pod retortąale czyszczę ją co dwa tygodnie.
Zaczyna bać się o bezpieczeństwo swojej rodzinki
2) Wydaje mi się że piec ma tendencje do “samonapędzania” (jak to ktoś ładnie określił na forum). Daje np powietrze na 30-45 podawanie co 60 s przy temp pieca 62,4. A jak szybka przełączę z pracy przez wygaszanie na ładowanie rozpalanie z powrotem na pracę daje przy tej samej temperaturze pieca nadmuch rzędu 18- 25 z przerwą co 118 -140 s. Nie rozumiem tego - tak jak by nie dokońca sprawnie działąły czujniki temperatury lub programator
3) Co jakiś czas nasteępuje zerowanie czasu programatora(Perfect). Pan z serwisu, który wymieniał ślimak, powiedział że taki sterownik potrzebuje czasu na naładowanie baterii, ok. 2 -3 miesięcy i to minie. Niestety problem ten nadal istnieje
No i kolejny problem - jak czytam na forum to mnie po prostu trafia …. .
4) Chodzi mi o spalanie . Po pierwsze spala mi jeden zasobnik (2,5 worka 25kg na dwie doby (czasem nie całe) - węgiel konfekcjonowany podobno z Chwałlowic określony na tym forum jako dobry) z czego 2,5- 3 węglarki popiołu. Ale nawet nie ilość spalanego węgla (choć wydaje mi się dość duża przy domu 150cio metrowym, łącznie z garażem ocieplonym 12cm styropianu), ale ilość popiołu i jego jakość. Aby nie zatkał mi całęgo popielnika muszę wygarniać kuwetę codziennie. Niestety nie ma on postaci pyłku od papierosa ale jak gdyby spieczonego w duże fragmenty twardego popiołu (po rozkruszeniu jest popiół) - może tak się objawia zżużlowanie. I te e duże fragmenty ni jak nie chcą spadać z paleniska do popielnika, blokując się na ściankach, kak że muszę je zgarniać co jakiś czas ręcznie. Zazdroszcze tym którym wystarcza wygarnianie raz na trzy dni no i ładowanie też.
Na tym kończę przepraszając że się tak rozgadałem ale bardzo nurtują mnie te problemy, zwłaszcza dotyczące bezpieczeństwa i pracy przy piecu (nie chodzi mi o uciążliwość bo nie jest tak źle ale częśtość - i gdzie tu mówić o wyjeździe na święta czy też choć na krótkie feria z dzieckiem.)

No i znowu. Po powrocie z pracy cały dom zadymiony - doszło do całkowitego wygaszenia pieca a cały dym poszedł w dom. Utworzyłu się wielkie "kluchy spieczonego węgla które nie spadały do popielnika i zatkały całe palenisko.Po raz pierwszy w kotle jak i zasobniku pojawiła mi się rosa. Zapachu nie mogę wygonic do teraz.

Sprawdziłem przekrój otworu kominowego. Niestety nie do końca przystaje do zaleceń producenta ma wymiar 14 na 15 cm , ale za to jest bardzo wysoki i ma ponad 8,5 m.
W postach wyczytałe informacje na temat uszczelnienia retorty. Nie wiem czy dobrze rozumiem że chodzi tu o ten"talerz, obręcz" okrągły który przykrywa , czy też otacza palenisko. U mnie można go nie pylko przesunąć ale wręcz ściągnąć.

Bardzo proszę o jakieś porady (jak najszybsze - bo nawet wychoidząc do pracy boję się że zadymię sobie cały dom),za które z góry dziękuję Pozdrawiając Noworocznie wszystkich uczestników forum
RysiekP

Dołączenie: Czw Sty 08, 2009 9:08 am

Re: Pomocy!!! Dymienie pieca sterownik Perfect Z

Postprzez fox4pl w Czw Sty 08, 2009 12:23 pm

Jeżeli jest to kocioł Zębca to uszczelnienie powinno być w postaci sznura wciśniętego na łączeniu paleniska w talerz retorty. Wtedy pomimo prawidłowego uszczelnienia talerz pozostaje luźny i można go obracać. Nie jest to zły objaw.

Jeżeli dym wydostaje się zasobnikiem to znaczy że jest problem z prawidłowym odprowadzaniem spalin do komina lub jest nieszczelna np. pokrywa zasobnika do wrzucania opału. Przyczyn może być kilka. Natomiast nie doszukiwałbym się ich po stronie sterownika. Według mnie możliwe przyczyny to:
- słaby ciąg kominowy, lub komin poniżej kalenicy, lub też wyciągnięty w niefortunnym miejscu co powoduje zamiast wyciągania dymu wpychanie do komina.
- zapchana sadzą i osadami droga spalin w kotle, w niektórych miejscach kotła szczeliny są wąskie i przy niedokładnym czyszczeniu kotła mogą się zapchać.
- nieszczelność uszczelki pokrywy zasobnika(jak pisałem wcześniej).

Jeżeli opał się spieka a jest dobry gatunkowo, to proponuję zmniejszać ilość powietrza. Może ma też na to wpływ powyższa sytuacja? Zapewne łatwiej będzie dobrać ilość powietrza po usunięciu głównego problemu z prawidłowym ciągiem.

Pozdrawiam.
fox4pl
Konsultant firmy Elster

Dołączenie: Śro Lis 05, 2008 1:49 pm

Postprzez RysiekP w Czw Sty 08, 2009 8:28 pm

Witam ponownie.
Mogę się z zastrzeżeniami co do komina zgodzić ponieważ budowlańcy określali ciąg paląc w kominie i im "ciągnęło". Co do wysokości komina to tak jak wspomniałem ma on ponad 8,5m i sięga równo, może trochę ponad kalenicę. Może da się coś z tym zrobić ale niestety dopiero pewnie na wiosnę a do tej pory muszę sobie jakoś radzić. Co do braku ciągu to zastanawia mnie jeszcze jeden fakt, może nie wspomniałem o tym, że nie jest to jakieś ciągłe dymienie ale dopiero po jakimś czasie (najkrótszy czas to ostatnie zdarzenie ok. 8g). W pierwszej fazie pali normalnie bez jakichkolwiek problemów, dopiero później. Nie mam zastrzeżeń do sterownika, ale zastanawiają mnie fakty które wcześniej opisałem tzn. Piec potrafi przekroczyć temperaturę o ponad 2 stopnie nie wchodząc w nadzór i na dodatek nadal szybko podaje węgiel przy dużym nawiewie. Poza tym jest jeszcze problem zerowania który nie wiem z czego wynika. dzisiej (odpukać w niemalowane puk, puk) wszystko było ok. Może po tym jak poradzono mi w serwisie Zębca podnieść moc do 80 i skrócić czas podawania.
Dzisiaj też zauważyłem że chyba leje mi się po kominie (są tam ciemne smugi) i nie wiem jak temu zaradzić. Mam pytanie o ustawienia przejściowe (jesień wiosna) i o ustawienia letnie.
Nadmienię jeszcze że problem zadymiania pojawił się dopiero niedawno, może w listopadzie, a piec mam od września (z 2007, podobnie jak sterownik również z 2007 perfekt Z).
Z góry dzięki z wyjaśnienia
Rysiek
RysiekP

Postprzez fox4pl w Pią Sty 09, 2009 8:25 am

Utratę czasu przez sterownik można wyeliminować aktualizując oprogramowanie. Szczegóły najlepiej uzgodnić kontaktując się tel. z serwisem firmy Elster.

Niestety nie jestem kominiarzem i nie chcę zajmować konkretnego i zdecydowanego stanowiska. Są to tylko moje uwagi i spostrzeżenia. Niezależnie od tego co jest bezpośrednią przyczyną dymienia to jeżeli komin nie jest wstanie odprowadzić spalin tylko wydostają się inną drogą to coś jest nie tak na drodze kocioł-komin.

RysiekP napisał(a):budowlańcy określali ciąg paląc w kominie i im "ciągnęło"

Trochę żartobliwie/zaczepnie spytam: i patrząc jak się pali na oko stwierdzili, że ma 20Pa?? :shock: To chyba trochę za mało żeby wyeliminować usterkę od tej strony! Przydałby się fachowiec z miarkownikiem ciągu, anie z podpaloną gazetą. Warto zwrócić także uwagę, że ciąg kominowy zmienia się także gdy np:
zmieniają się warunki atmosferyczne, albo np. obok wybudował się sąsiad.

Proponuję zaktualizować oprogramowanie i z fachowym okiem przyjrzeć się kominowi.
Pozdrawiam.
fox4pl
Konsultant firmy Elster

Postprzez RysiekP w Pią Sty 09, 2009 11:17 am

Witam i dzięki za komentarz!
Co do ciągu to właśnie chyba w taki sposób jak podałeś sprawdzali :?
Ale co do tego ciągu to przez pierwsze 2/3 miesiące wszystko było ok. gwałtowne zmiany nastąpiły (częstsze zadymianie) po wymianie ślimaka w grudniu przed świętami
W związku z "zerowaniem " sterownika serwis Zębca powiedział że przyśle kogoś do mnie w przyszłym tygodniu. Mają mi również sprawdzić ciąg, no i mam nadzieję że wgrają nowe oprogramowanie.
Ale wracając do dymienia.
Czytając forum natrafiłem na zbliżoną dyskusję, również związaną z dymieniem pomiędzy "irkkiem", "admin" i Tobą (prowadzona w dniach 11.11.2008 do 17.11.2008) - Temat: "Zmiana parametrów sterownika Perfekt". Jak ona ma się do mojego problemu?
Na razie stosując się do sugestii zawartych w opisie podniosłem moc kotła do 80 (100 wydawało mi się za durzo w dobrze ocieplonym budynku, a poza tym kwestia ilości spalanego opału), powietrze 80, min pow. 21, max 43. Miałem/mam podobny problem co irekk - piec nie do końca przepalał/przepala materiał a dodatkowo dodaje kolejny aż do momentu całkowitego zduszenia ognia, wtedy następowało dymienie i cofanie się płomienia i później dość szybkiego spadku temperatury. Jeśli udało mi się uchwycić moment przed całkowitym wygaszeniem i wyczyścić kuwetę i palenisko piec przestawał dymić, a ogień się stabilizował - wcześniej przy dymieniu szalał po całym palenisku.
Po zmianach, na razie, jak dotąd jest ok (ok 18 h - "tfu, tfu, tfu") choć nadal 2 razy dziennie czyszczę palenisko i kuwetę - nadal boję się zadymienia - tylko co będzie jeśli będę musieł wyjechać choć na jedną dobę - a taką mam pracę? Wygaszać piec? a co z pozostałymi domownikami i samym domem w takie mrozy.
Mam też pytanie kiedy i czy obniżać moc gdy nadejdą wyższe temperatury tak by oszczędzić trochę na spalaniu. Teraz piec jest bardzo zachłanny :(
RysiekP

Postprzez fox4pl w Pią Sty 09, 2009 1:32 pm

Moc kotła to dokładnie ujmując MAKSYMALNA moc kotła. Zmniejszając moc kotła wydłuża się min. przerwa pracy i odpowiednio zmniejsza nadmuch, czyli kocioł będzie chodził na dłuższych przerwach podawania gdy jest daleko od temperatury zadanej( dokładniej poza zakresem regulacji). Moc kotła można zmniejszać w okresach, kiedy jest zmniejszone zapotrzebowanie na ciepło czyli wiosna, jesień, lub lato gody podgrzewane jest tylko cwu.

Dym może się cofać do zasobnika, jeżeli powstały nieszczelności. Może podczas montażu ślimaka powstały jakieś nieszczelności??
Ogólnie ten problem można podzielić na dwa tematy i próbować je rozwiązać niezależnie tzn.:
- problem dymienia opału, czyli to z czym borykał się także Irekk
- wydostawanie się dymu inną drogą inż poprzez komin
ponieważ np. uporanie się z dymieniem nie gwarantuje, że spaliny nagle zaczną uciekać tylko przez komin. Sam problem nadal zostanie.

RysiekP napisał(a):Wydaje mi się że piec ma tendencje do “samonapędzania” (jak to ktoś ładnie określił na forum). Daje np powietrze na 30-45 podawanie co 60 s przy temp pieca 62,4. A jak szybka przełączę z pracy przez wygaszanie na ładowanie rozpalanie z powrotem na pracę daje przy tej samej temperaturze pieca nadmuch rzędu 18- 25 z przerwą co 118 -140 s

Sterownik osiągając temp.zadaną ustabilizował pracę kotła wyliczając "30-45 podawanie co 60 s". Po wprowadzeniu w wygaszanie sterownik wykasował te wartości i po ponownym włączeniu w tryb praca rozpoczął poszukiwanie optymalnych nastaw dla aktualnych warunków na kotle ustawiając "nadmuch rzędu 18- 25 z przerwą co 118 -140 s". Są to jednak wartości początkowe i po pewnym czasie sterownik wróciłby do nastaw, które gwarantują stabilne utrzymywanie temp.zadanej. Nagrzewanie obiektu jest procesem powolnym, dlatego nie należy spodziewać się, że zaraz po włączeniu pracy ustawią się parametry docelowe.
fox4pl
Konsultant firmy Elster

Postprzez arek w Nie Sty 11, 2009 12:01 am

kolego mialem też ten problem z dymieniem parametry ustawione w trybie serwisanta nie powinny sie zmieniać steromnik jest do wymiany dzwon po serwis byli u mnie 2 razy pierwsz stwierdzil ze za niski komin i slaby ciąg zmierzyl 9 kp nastepny 45 kp iwymienil sterownik i jest ok
arek

Dołączenie: Sob Sty 10, 2009 11:19 pm

Postprzez arek w Nie Sty 11, 2009 12:19 am

skontaktuj sie kolego z panem LASEK R on ma w zebcu tylko pojecie byl umnie stepien i powiedzial ze musz 80 cm wydlużyc komin bajka a jeżeli byl wymieniony ślimak to może wypadł magnesik nna końcu lub opuscił sie czujnik odległosc miedzy nimi 1 mm jest to pod blachą koło spęgła
arek

Dołączenie: Sob Sty 10, 2009 11:19 pm

Postprzez RysiekP w Pon Sty 12, 2009 12:16 pm

Witam i dzięki za odpowiedzi, ale mam też jeszcze pytania
Do:
Fox4pl_Teraz już chyba troszkę zaczynam rozumieć funkcjonowanie procesora :? . Nadal jednak mam problem z dymieniem , tak jak wcześniej pisałem nie jest to ciągłe dymienie ale dopiero po jakichś kilku kilkunastu godzinach od przeczyszczenia pieca i opróżnieniu kuwety z popiołem. Inny problem to to że węgiel spala się tworząc nie czysty, sypki popiół ale takie grudki, czy też większe fragmenty (jak gdyby spieka się). Te większe fragmenty "sprasowanego" popiołu nie spadają w całości z retorty do popielnika, dusząc powoli węgiel. Czytałem że może to być objaw zbyt dużej ilości powietrza, ale gdy je ograniczę to zaczyna się dymić w palniku i boję że dym zacznie mi wychodzić na zewnątrz. Oczywiście pomijam te zdarzenia gdy niespalony węgiel tworzył wielkie grudy, nie spadał do popielnika i mimo wysokiej temperatutry na piecu był cały czas ładowany i w końcu dusił się dymiąc.
Jaką "mniej więcej" ustawić moć i ilość powietrza w temperaturze w okolicach 0 i trochę poniżej (dom chyba dobrze ocieplony - 12 cm styropianu ściany, dach 25 cm dobrą watą o parametrach takich jak 30-35 cm normalnego ocieplenia). W domu przy 80ciu % mocy robi się trochę za ciepło, a jednocześnie boję się zdusić temperaturę na termostatach bo nie wiem jak to wpłynie na temperaturę kotła :oops:

arek_Dzięki za odpowiedź i podpowiedź. Pocieszyłeś mnie trochę że nie zawsze jest to problem komina bo już zacząłem się tego bać (przerobić komin to jest pewien problem :cry: )). Magnesy rozumiem, kwestia poprawnego zamontowania i polaryzacji, ale ten czujnik odległości, który opisałeś do czego on służy i jaka ma byś poprawna wysokość jego zamontowania. Jaka jest rola magnesów i tego czujnika w spalaniu węgla i dymieniu :?:
RysiekP

Postprzez fox4pl w Pon Sty 12, 2009 12:53 pm

Czy na innym opale problem jest taki sam, czy też problem pojawił się akurat po zakupie nowego opału??

Ilość powietrza nie ustawia się pod temperaturę zadaną na kotle, tylko pod opał jakim się pali. Po wyregulowaniu ilości powietrza korekty dokonuje się dopiero po zmianie opału. Moc kotła można zmieniać w zależności od zapotrzebowania na ciepło, czyli w okresach przejściowych(jesień,wiosna) lub latem przy ogrzewaniu tylko CWU. Przy mniejszym zapotrzebowaniu na ciepło w tych okresach można zmniejszyć moc kotła.

Regulacja temperatury na termostatach nie powinna wpłynąć negatywnie na pracę kotła. Domknięcie termostatów spowoduje zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło, regulator ewentualnie wyliczy dłuższą przerwę podawania jeśli spowoduje to wzrost temp. na kotle powyżej zadanej.

Jeżeli regulator nie zgłasza awarii sprzęgła podajnika, to naprawdę nie wiem jaki wpływ na dymienie w kotle ma odległość czujnika od magnesów?? :shock:
fox4pl
Konsultant firmy Elster

Następna

Powróć do Perfekt

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość